У дневном листу„ Дневникˮ 13. октобра 2016. године објављен је оглас којим Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада обавештава власнике и правна лица да је целина „ Дела Улице Ликијана Мушицкогˮ на Роткварији у Новом Саду евидентирана као непокретност која ужива претходну заштиту.
Улице Лукијана Мушицког и Вука Караџића, заједно са делом улице Архимандрита Јована Рајића, представљају још увек целовит градитељски амбијент, који је, пре неколико деценија имао далеко већи обухват, као препознатљив елемент историјског дела Новог Сада, познатог под називом „Роткварија“. Овај део је почео са урбанизацијом терена у годинама када су у његовом средишту изграђена капела Св. Јована (1755. године).
Већ од друге половине 19. века, а знатније на прекретници два века, могуће је пратити сукцесивну промену наслеђених архитектонских прилика. Оне су биле директно условљене изменом социјалне структуре становништва (нпр. кућа трговца Милоша ралетића у ул. Јована Суботића бр. 21). Наиме, град се полако ширио и на некадашњу територију руралне односно занатске Роткварије. Граде се велики привредни објекти („Фајтов млин“), простор осваја партерна грађанска архитектуракоја прати актуелна стилска дешавања, пошто је пројектују позната градитељска и пројектантаска локална имена. Домобранска касарна (1897.год.), по пројекту градитеља Кицвегер Имреа, на углу улица Војводе Бојовића и Лукијана Мушицког, постаје доминантан архитектонско-урбанистички знак.
О овом периоду сведоче изузетно вредни амбијенти у улицама Лукијана Мушицког, Архимандрита Јована Рајића и Вука Караџића (низ кућа службеника Фајтовог млина).
На основу постојеће архивске грађе, односно сачуваних оригиналних планова већег броја кућа, може се видети да је градитељсконаслеђе у улици Лукијана Мушицког и њеној околини, настајало од друге половине 19. века до Другог светског рата, те да су заступљени углавном сви тада владајући стилови, од историзма, сецесије до модерне. Од градитеља и пројектаната , који су својим делима већ били присутни у граду, на простору овог дела града стамбене куће (углавном партерне и високопартерне) пројектовали су Антон Тикмајер, Филип Шмит, Виљем Лерер, Вулко Александар, Франк Стефан и др.
(из документације Завода)
Нема коментара