Шта је споменик културе и добро под претходном заштитом?
Споменик културе јесте грађевинско- архитектонски објекат од посебног културног и историјског значаја, као и његова градитељска целина, објекат народног градитељства, други непокрeтни објекат, део објекта и целине са својствима везаним за одређену средину, дело монументалног и декоративног сликарства, вајарства, примењених уметности и техничке културе, као и друга покретна ствар у њима од посебног културног и историјског значаја.( Закон о културним добрима , члан 19. )
Претходну заштиту на основу овог закона уживају:
1) некрополе и локалитети с археолошким, историјским, етнолошким или природњачким садржајем ; градитељски објекти, целине или делови градитељских објеката са историјским и архитектонским вредностима; споменици и спомен обележја посвећена заначајним догађајима и личностима; куће у којима су рођене или живеле заслужне и истакнуте личности, заједно са стварима које су им припадале; зграде и места у природи везани за значајне историјске догађаје. ( Закон о културним добрима, члан 27.)
Која су права власника или корисника?
Имате право:
1) да користите културно добро на начин који јеу складу са одредбама овог Закона и мерама утврђеним на основу њега;
2) на правичну накнаду у случају забране коришћења или ограничења коришћења културног добра и
3) на накнаду штете коју трпите услед мере којом је обезбеђена доступност културног добра јавности. ( Закон о културним добрима, Члан 30.)
Које су Ваше обавезе и одговорности?
1) да чувате и одржавате културно добро и спроводите мере техничке заштите које пропише Завод. Уколико желите да преправљате , дограђујете, мењате столарију, кречите, постављате рек ламе и вршите друге врсте радова којима можете проузроковати промене изгледа и облика културног добра морате се обратити Заводу.
2) неодложно обавештавате установу заштите о свим правним и физичким променама насталим у вези са културним добром;
3) дозволите научна и стручна истраживања, техничка и друга снимања, као и извођење мера техничке заштите на културном добру;
4) обезбедите доступност културног добра јавности.( Закон о културним добрима, члан 31.)
Шта подразумевамо под термином мере техничке заштите?
Мерама техничке заштите сматрају се радови на конзервирању,рестаурирању, реконструкцији, равитализацији и презентацији културних добара. ( Закон о културним добрима, Члан 99.)
Радовe можете извoдити након што се:
1) утврде услови за предузимање мера техничке заштите и других радова ;
2) прибавите сагласност на пројекат и документацију за извођење ових радова у складу са законом и
3) прибавите потребне услове и одобрења на основу прописа о планирању и уређењу простора и изградњу објеката.
Додатне информације можете добити у Заводу.
Нема коментара