Спомен гробље бораца НОР-а отворено је за јавност 21. октобра 1984. године поводом 40-те годишњице ослобођења Новог Сада. Oбјекат је изграђен у периоду 1983-84. Идејни пројекат је рад новосадског архитекете Чедомира Радовића, са групом аутора, који је за урбанистичко-архитектонско решење спомен гробља 1977. године освојио другу награду на општем југословенском конкурсу. Аутор скулпторских симбола је мр Сава Халугин, академски вајар из Суботице.
Спомен гробље палих бораца простире се на површини од 4,0 ha у оквиру комплекса Градског гробља у Новом Саду.
До гробља се стиже стазом окруженом белим брезама, зимзеленим дрвећем, зеленим и ружичастим шибљем. Елементи сагледиви на први поглед су кружни церемонијални трг, двојна, висока, у сивом мермеру исклесана шестострана форма (капија), поплочана стаза која води до друге сличне форме. Десно и лево , у парцелама које формирају стазе постављене су у неправилном ритму беле, камене, индентичне скулптуре, око 90 cm висине, укупно 288. Сагледиве су у две профилације, са малим крилцима или без њих, у зависности одакле се посматра. Сваки бели, ниски симбол је обележје места почивка погинулог и на њему je доста неупадљиво исклесано име и презиме, година рођења и смрти погинулог. У спомен простор се улази преко централне дијагонале Авеније Револуције која је на уласку и изласку обележена каменим обелисцима који дочаравају замишљену линију Нишана и Мушице, страшног визира младости којој је ово спомен- обележје посвећено.
Централна авенија симболизује чврстину вере и идеала који су владали животима ове поносне младости.
Ту су сахрањени посмртни остаци палих бораца који су пренети са старих гробаља у Новом саду, укупно 288. На одговарајући начин уклесивањем имена још 538 погинулих бораца евоцирана је успомена на оне чији посмрни остаци нису сахрањени на старим гробљима.
Затечено стање и радови обнове
Од отварања до данас, спомен комплекс није обнављан што је резултирало присуством приметних оштећења на свим његовим елементима у виду пукотина, наслага прљавштине, поломљених плоча, стаза које су скоро затрпане, натписа на симболима који су једва или потпуно невидљиви и др.
Радови обнове су обухватали чишћење наслага и нечистоћа са мермерне плоче постављене на улазу у гробље,санирање свих оштећења и чишћење од нечистоћа на споменику, као и на споменику на излазу из гробља, чишћење текста и апликација на споменику и уколико се укаже потреба њиховог продубљавања, санирање постојећих клупа од камена, попуњавање пукотина и реконструкција камена на местима оштећења, допремање и монтажу нових клупа на местима где су некада постојале. Такође је предвиђено и чишћење надгобних споменика од црних наслага, нечистоће и лишајева, са запуњењем пукотина и реконструкцијом камена на местима оштећења. На крају је изведена коначна површинска заштита свих надгробних споменика и споменика на улазу и излазу из гробља, адекватним средством на бази силана, за заштиту и одржавање камена изложеног деловању разних атмосферилија, и чишћење централног платоа за постављање цвећа у свих стаза у оквиру гробља, однечистоће траве и земље нанете преко истих, самопуњавања фугни у деловима где се укаже потреба.
Утврђено је, приликом чишћења споменика, да не треба, како је у предмеру радова наведено, фарбати слова на споменицима у црну боју, јер она нису ни била фарбана, осим на пар споменика које су накнадно офарбали вероватно чланови породице страдалог што није у складу са ауторским делом. Слова су само била уклесана, што је и потврдио аутор Сава Халугин, а и на лицу места је утврђено након чишћења споменика.
Радови су започети дана 07.09.2020. године, а завршени су 24.10. 2020. године.
Нема коментара