Одлука о подизању споменика донета је 1926. године на стогодишњицу Милетићевог рођења, а релизована је више од једне деценије касније, 1939 године.
Иван Мештровић, аутор скулптуре, приказује Милетића у бурном говорничком ставу, са усковитланим огртачем и уздигнутом руком симболишући ширину и замах националне снаге Милетићевог времена као и непоколебљивост и величину представљене личности. Светозар Милетић је обележиo политички живот свога времена у јужним деловима хабзбуршке монархије, био је доследни борац против националног угњетавања, главни идеолог и организатор заједничког отпора немађарских народа против мађаризације, као и борбе за демократска права, слободу и равноправност свих народа Угарске, посланик, градоначелник Новог Сада и адвокат. Скулптура је израђана у бронзи и висине је 5м, на мермерном постаменту висине 2m.
Локацију за споменик на главном градском тргу, испред Градске куће, заједнички су одабрали вајар Мештровић и инжињер Милутин Татић.
Радови на изградњи постамента и постављања фигуре реализовани су исте године а, њихову завршну фазу надзирао је сам аутор. У свечаној атмосфери, у присуству многобројних гостију споменик је 1.октобра 1939. године открио председник владе Краљевине Југославије на Тргу слободе. Споменик је уклоњен за време Другог светског рата, али је на иницијативу познатог историчара Новог Сада и политичара Васе Стајића у јесен 1944. враћен на првобитно место. Вајар Павле Радовановић је на нови постамент уклесао 1951. године текст Светозар Милетић 1826-1901. рад Ивана Мештровића 1939. Споменик Светозару Милетићу је утврђен је за културно добро 1949, а за културно добро од великог значаја 1991. године.
Извршеена су претходна истраживања и урађена је Студија о мерама заштите споменика Светозару Милетићу који је израдио „Гарнет“ ДОО Београд. Саставни део студије је Елаборат о спроведеним истражним радовима (ин ситу и лабораторијска истраживања) који је израдила Лабораторија за испитивање материјала у културном наслеђу , Катедра за инжењерство материјала Технолошког факултета у Новом Саду.
Завод за заштиту споменика културе Града Новог Сада је током јесени 2020. године, започео и реализаовао пројекта санације споменика. Уговор о изради конзерваторског пројекта у поступку јавне набавке додељен је понуђачу Бироу за пројектовање и инжењеринг „Пројектант – СМ“ из Сремске Митровице.
Конзерваторски радови су подразумевали уклањање свих наслага од биофилма, чађи, смога, наноса од претходних интервенција, накнадне патине и других наслага са бронзане површине споменика. Рестаурирана су механичка оштећења на бронзаном делу споменика. На крају је извршена завршна импрегнација силиконским премазима. На постаменту је извршена рестаурација механичких оштећења, попуњавање спојница на постаменту, завршна импрегнација силиконским премазима.
Радове је, на основу уговора склопљеног у постуку јавне набавке-отвореног поступка, извео „ Гранит- Лијешће” ДОО Сремска Митровица.
Нема коментара