U dnevnom listu„ Dnevnikˮ 13. oktobra 2016. godine objavljen je oglas kojim Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada obaveštava vlasnike i pravna lica da je celina „ Dela Ulice Likijana Mušickogˮ na Rotkvariji u Novom Sadu evidentirana kao nepokretnost koja uživa prethodnu zaštitu.
Ulice Lukijana Mušickog i Vuka Karadžića, zajedno sa delom ulice Arhimandrita Jovana Rajića, predstavljaju još uvek celovit graditeljski ambijent, koji je, pre nekoliko decenija imao daleko veći obuhvat, kao prepoznatljiv element istorijskog dela Novog Sada, poznatog pod nazivom „Rotkvarija“. Ovaj deo je počeo sa urbanizacijom terena u godinama kada su u njegovom središtu izgrađena kapela Sv. Jovana (1755. godine).
Već od druge polovine 19. veka, a znatnije na prekretnici dva veka, moguće je pratiti sukcesivnu promenu nasleđenih arhitektonskih prilika. One su bile direktno uslovljene izmenom socijalne strukture stanovništva (npr. kuća trgovca Miloša raletića u ul. Jovana Subotića br. 21). Naime, grad se polako širio i na nekadašnju teritoriju ruralne odnosno zanatske Rotkvarije. Grade se veliki privredni objekti („Fajtov mlin“), prostor osvaja parterna građanska arhitekturakoja prati aktuelna stilska dešavanja, pošto je projektuju poznata graditeljska i projektantaska lokalna imena. Domobranska kasarna (1897.god.), po projektu graditelja Kicveger Imrea, na uglu ulica Vojvode Bojovića i Lukijana Mušickog, postaje dominantan arhitektonsko-urbanistički znak.
O ovom periodu svedoče izuzetno vredni ambijenti u ulicama Lukijana Mušickog, Arhimandrita Jovana Rajića i Vuka Karadžića (niz kuća službenika Fajtovog mlina).
Na osnovu postojeće arhivske građe, odnosno sačuvanih originalnih planova većeg broja kuća, može se videti da je graditeljskonasleđe u ulici Lukijana Mušickog i njenoj okolini, nastajalo od druge polovine 19. veka do Drugog svetskog rata, te da su zastupljeni uglavnom svi tada vladajući stilovi, od istorizma, secesije do moderne. Od graditelja i projektanata , koji su svojim delima već bili prisutni u gradu, na prostoru ovog dela grada stambene kuće (uglavnom parterne i visokoparterne) projektovali su Anton Tikmajer, Filip Šmit, Viljem Lerer, Vulko Aleksandar, Frank Stefan i dr.
(iz dokumentacije Zavoda)
Nema komentara