Šta je spomenik kulture i dobro pod prethodnom zaštitom?
Spomenik kulture jeste građevinsko- arhitektonski objekat od posebnog kulturnog i istorijskog značaja, kao i njegova graditeljska celina, objekat narodnog graditeljstva, drugi nepokretni objekat, deo objekta i celine sa svojstvima vezanim za određenu sredinu, delo monumentalnog i dekorativnog slikarstva, vajarstva, primenjenih umetnosti i tehničke kulture, kao i druga pokretna stvar u njima od posebnog kulturnog i istorijskog značaja.( Zakon o kulturnim dobrima , član 19. )
Prethodnu zaštitu na osnovu ovog zakona uživaju:
1) nekropole i lokaliteti s arheološkim, istorijskim, etnološkim ili prirodnjačkim sadržajem ; graditeljski objekti, celine ili delovi graditeljskih objekata sa istorijskim i arhitektonskim vrednostima; spomenici i spomen obeležja posvećena zanačajnim događajima i ličnostima; kuće u kojima su rođene ili živele zaslužne i istaknute ličnosti, zajedno sa stvarima koje su im pripadale; zgrade i mesta u prirodi vezani za značajne istorijske događaje. ( Zakon o kulturnim dobrima, član 27.)
Koja su prava vlasnika ili korisnika?
Imate pravo:
1) da koristite kulturno dobro na način koji jeu skladu sa odredbama ovog Zakona i merama utvrđenim na osnovu njega;
2) na pravičnu naknadu u slučaju zabrane korišćenja ili ograničenja korišćenja kulturnog dobra i
3) na naknadu štete koju trpite usled mere kojom je obezbeđena dostupnost kulturnog dobra javnosti. ( Zakon o kulturnim dobrima, Član 30.)
Koje su Vaše obaveze i odgovornosti?
1) da čuvate i održavate kulturno dobro i sprovodite mere tehničke zaštite koje propiše Zavod. Ukoliko želite da prepravljate , dograđujete, menjate stolariju, krečite, postavljate rek lame i vršite druge vrste radova kojima možete prouzrokovati promene izgleda i oblika kulturnog dobra morate se obratiti Zavodu.
2) neodložno obaveštavate ustanovu zaštite o svim pravnim i fizičkim promenama nastalim u vezi sa kulturnim dobrom;
3) dozvolite naučna i stručna istraživanja, tehnička i druga snimanja, kao i izvođenje mera tehničke zaštite na kulturnom dobru;
4) obezbedite dostupnost kulturnog dobra javnosti.( Zakon o kulturnim dobrima, član 31.)
Šta podrazumevamo pod terminom mere tehničke zaštite?
Merama tehničke zaštite smatraju se radovi na konzerviranju,restauriranju, rekonstrukciji, ravitalizaciji i prezentaciji kulturnih dobara. ( Zakon o kulturnim dobrima, Član 99.)
Radove možete izvoditi nakon što se:
1) utvrde uslovi za preduzimanje mera tehničke zaštite i drugih radova ;
2) pribavite saglasnost na projekat i dokumentaciju za izvođenje ovih radova u skladu sa zakonom i
3) pribavite potrebne uslove i odobrenja na osnovu propisa o planiranju i uređenju prostora i izgradnju objekata.
Dodatne informacije možete dobiti u Zavodu.
Nema komentara